ČÍNA: 7 FAKTŮ, KTERÉ CHCEŠ VĚDĚT O ČÍNĚ

Pro nás v Evropě je samozřejmý mít pitnou vodu v kohoutku, mýdlo na umytí rukou v koupelně, toaletní papír na veřejných WC a každý den používat sociální sítě. V článku najdeš 7 zajímavostí, které jsou v Číně úplně normální.

1. Přidřepněte si, prosím!
V Číně jsem se vrátila zpátky do dětských let, kdy jsem jako malá holčička s rodinou cestovala po České republice a zastavovali jsme někdy „na malou“ na kraji lesa… Tady v Číně, na druhém konci světa, jsou jiné Není to ale návrat „do pravěku“, má to své logické opodstatnění. Squat pozice je hygieničtější a zdravějšínarozdíl od evropského způsobu.

V Ý H O D Y
+ hygiena: nesedáš si na žádný prkýnko
+ zdraví: „squat“ pozice je pro tělo přirozenější než trůnění v sedě, nenamáhají se břišní svaly, střevo je krásně uvolněný
+ zlepšení flexibility kolen, kotníků, a taky rovnováhy, mmmm!

N E V Ý H O D Y
– ze začátku ti to může přijít docela weird
– veřejné toalety můžou být docela bizár (toalety bez překližky, jedna šlapka vedlé druhé, nebo tekoucí voda, kterou máš společnou s ostatními účastníky zájezdu, eehh)
– pokud máš dlouhý kalhoty, které si nechceš zašpinit, mysli na nohavice a vyhrň si je výš!

PRO TĚLO JE TO JAKO 100 A 1, VYHRÁVÁ DŘEP

Dřep je mnohem víc přirozenější, a to jak pro lidi, tak i pro zvířata.
Pokud tě zajímá tohle téma víc, odborně, vědecky, zajímavě (v ENG), tak si můžeš přečíst tento článek.
Jinak stručně a jasně v tomto kouzelným videu. 🦄

2. Za toaletní papír zaplatím zlatem
Na to, že Číňané jako první vyrobili toaletní papír pro svého císaře, tak ho nehážou tak, jako my, dovnitř, ale do odpadkovýho koše, který je hned vedle. Totiž, záchod by se ucpal.
Jinak toaleťák najdete ve velkých nákupních centrech a v hotelu, jinak si s sebou vezmi nějaké papírové kapesníčky, na veřejných WC na toaleťák nenarazíš.

3. H2O everywhere
Večer koupelnu vytřu, ráno je tam stejně zase dost vody. Okay, vzdávám to, ať si tam je. Navíc sprcha je jenom úzká trubka s hlavou a kohoutkem. Při sprchování voda cáká všude, všechno je mokrý a když chci být ve sprše dýl, mám v koupelně tak 10 cm vody. Dobře, co je teda na mé koupelně, resp. sprše, která je bez jakékoli skleněné zástěny, nebo nějaké levné plastové záclony, bez ničeho, pozitivní?
Jak se dosprchuju, mám stejnou teplotu v celé koupelně a zároveň umyju i celou koupelnu. Aspoň něco.

4. Jedině balená 💧
Možná si tu začneš vážit víc vody (tak, jako já). Sice je tu levná, ale je mnohem příjemnější si ji napustit doma z kohoutku, ne?

5. Velký bratr tě vidí
Čína má jeden z nejbezpečnějších systémů ze všech. SkyNet. Kamery na ulicích, v budovách, na silnicích… a když to píšu, zní to normálně. Když napíšu „Šla jsem do fitka, které je 500m daleko od koleje a napočítala jsem 23 kamer, které mě vidí…“, tak to zní trochu jinak. Skvělý, přitom krátký, dokument, je o kamerách v Číně od BBC.

6. Nauč se trošku čínsky
70% populace (z jedné miliardy) tu mluví JENOM čínsky. Pokud chci jet sama na trip, je výhodnější umět alespoň ty nejpoužívanější fráze a umět do deseti napočítat. Navíc je to i, podle mě, forma úcty a respektu k zemi, kterou jste přijeli navštívit.

7. VPN needed
Chceš udržovat kontakt se svými přáteli, kteří používají Messenger, postovat obrázky na Instagram a nahrávat videa na Youtube?
Tady na to bez kvalitní VPN zapomeň. Místo toho tě tu čeká WeChat a QQ.

NÁVOD:
1. Stáhni doma VPN.
2. Aktivuj v Číně, zkus si TRIAL verzi.
3. Vyhovuje? Zaplať.
4. Používej .
5. Měj trpělivost.
6. Přečti si znovu bod 5.
VPN přesměruje mou ID na ID jiné země. Nikdo mě nevidí a já můžu vidět všechno. Je to jako neviditelný plášť Harryho Pottera. Teda net se zpomalí o 5-10%, to se Harrymu asi nestalo, ale to, že sem díky tomu můžu dát tenhle článek, mi za to stojí.
Pokud nemáš 30 minut co dělat, tady ten sympaťák má víc deep video (v CZ) o cenzuře internetu v Číně, o VPN mluví v 13 minutě (13:02).

Čínská historie sahá hodně hluboko, všechno má smysl a nějaký význam. Je tu zajímavostí víc než dost, tady je pouhých 7 faktů – ne každý má čas a trpělivost na to, číst si dlouhý texty, no ne?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.